Kadınlar’da Cinsel Bağımlılık

Cinsel bağımlılık tartışmalı bir konudur ve pek çok uzman arasında var olup olmadığı konusunda anlaşmazlık vardır. Bağırmayı, Hungry Ghosts Realm adlı eserinde “bağımlılığı,” kişinin yaşamı ve yaşamı üzerindeki olumsuz etkisine bakılmaksızın, devam etmeye mecbur hissettiği herhangi bir tekrarlanan davranış, madde ile ilişkili veya içermeyen “olarak tanımlar. diğerleri. Zorlama, bozulmuş kontrol, sebat, sinirlilik, nüks ve özlem – bunlar herhangi bir bağımlılığın işaretleri. ”

Cinsel bağımlılık, daha karmaşık bağımlılıklarından biridir. ‘Normal’ cinsel davranış ne zaman bir problem ve daha sonra bir bağımlılık olmak üzere çizgiyi aşar? Bir davranışın – örneğin mastürbasyon veya pornografik seyir – çok fazla mı fazla? Her birimiz kendi değer sistemimiz olsa da, toplum, bazı cinsel davranışları kabul edilemez veya yasadışı olarak tanımlar.

Cinsel bağımlılık veya bağlılık nedir?

Çoğu kimse, cinselliklerinin hayatlarının olumlu ve keyifli bir parçası olduğunu keşfederken, diğerleri kendilerini yavaş yavaş hayatlarını kontrol altına alan ve ciddi zorluklara neden olan zorlayıcı cinsel ilişkilere ya da davranış kalıplarına yönlendirirler.

Bu kalıplar ‘kontrol dışı kalma’ davranışına neden olur, çünkü bir çeşit duygusal acıyı veya kişinin nasıl başa çıkacağını bilmediği duyuları hafifletmek için bir araç olarak kullanılırlar. Kişi, cinsel ilişki yüzünden sağlanan duygusal serbest bırakmaya bağımlı hale gelir. Cinsiyete bağımlı olduklarını söyleyebilirler. Birçok uzman ve bağımlı da, bağımlılık yapan seksin utanç verici veya gizli ve bazen küfürlü olduğu gerçeğinden bahsediyor. Genellikle bu davranış veya ilişki kalıpları alkol veya uyuşturucu bağımlılığı yanında bulunur.

Cinsel bağımlılık, çok çeşitli davranışları içerebilir. Bazen bir kişi bir davranışla, bazen de bir çok konuda zorlanır. Genellikle bağımlılık bir davranış veya ilişki ile başlar ve zaman içinde giderek tehlikeli ve / veya güvensiz davranışlara ilerlenir. Sonuç, bağımlılığın kaybolması, işle ilgili zorluklar, tutuklamalar, maddi sıkıntılar gibi sonuçlarla bağımlılığın yaşamının yönetilemez hale gelmesi.

Bir kişi, büyümek ve paylaşmak için bir yol olarak değil, baş etmek için bir yol olarak sevgi ve cinsellik kullandığında, birisini ortak olarak seçme nedenleri genellikle sorgulanır. Bir arkadaş ya da arkadaş olma ihtimali olan birini aramak yerine, tercihler cinsel yaşamın yoğunluğuna ya da bir eşin diğerini ilişkide kalmaya nasıl kıracağı üzerine kuruludur. Bir aşk ve seks bağımlısı, romantik ortakları çekmek ve tutmak için baştan çıkarma, suçluluk kontrolü ve manipülasyonu kullanacaktır.

Birçok insanın hayatında bir süre zor bir duruma ya da zor bir insanla olan ilişkisine karıştığına dikkat etmek önemlidir. Ancak, aşk ve seks bağımlılığı için bu durum norm haline gelir. Durumlarını bağımlılık yapıcı desenler açısından tarif etmek, bir kişinin başka seçeneklerin olduğunu görmesine yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir