Kadınlar’da Adet Döngüsü

Menstrual döngüsü, bir kadının genel sağlığı hakkında çok şey anlatır, ancak bu şekilde düşünmüyoruz. Bu sadece baştan çıkarmalı ve menstruasyonun durmasını beklemek için bir şey değil. Döngüyü takip etmek, özellikle hamile kalmak istiyorsanız, çeşitli nedenlerle önemlidir. Bu nedenle kadınları iki gruba bölebiliriz: adet döngüsünü takip edenler ve istemeyenler ancak istemektedir. Eğer ikinci gruba mensupsanız, doğru yere geldiniz. Bu makale boyunca, çevriminizi nasıl izleyeceğinizi öğreneceksiniz.

Adet döngüsüne genel bakış

Adet döngüsü genellikle menstrüasyon veya periyot geldiğinde ve düzenli giderken görülen durumları ifade eder. Düzenlilik, bir kadının vücudundaki kritik sistemlerin sağlıklı ve işlevsel olduğunun önemli bir göstergesidir. Adet döngüsü, tüm organizmada büyük etki yaratan hormonlar sağlar. Genel sağlık ve refah için hormonal denge gereklidir. Düzenli adet döngüsünün bir diğer önemli amacı, gebelik için vücudu hazırlamaktır. Bu nedenle, hamile kalmak istiyorsanız, döngüsünüzü izlemek şarttır.

Ortalama döngü süresi 28 gündür, ancak bazı kadınlarda 21 gün veya daha kısa, 35 gün gibi kısa olabilir. Döngü, hormonlar ve dalgalanmalar tarafından yönetilir.

Niçin ve ne izlenecek?

Menstrüel siklüsünüzü takip etmek, başta sağlıkla ilgili olanlar olmak üzere birçok nedenden dolayı önemlidir. Birçok kadın için kaçırılmış bir dönem gebeliğin açık bir göstergesidir. Bununla birlikte, gebelik dışında bir dönemin geç olmasının başka nedenleri de vardır. Aylık döngününüzü günlüğe kaydettiğinizde menstruasyonunuz hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olursunuz ve bir sorunu veya hamileliği potansiyel olarak tespit etmeniz sizin için daha kolaydır. Kendi bedeninizi samimi bir düzeyde tanıyorsanız, bir şeylerin yanlış olduğunun farkına varırsınız. Adet döngüsü ile ilgili sorunlar, bu nedenle her zaman bir randevu programlamanız ve bu durumda sağlık uzmanınızı görmenizin neden bazı sağlık kaygısı olduğuna işaret edebilir.

Örneğin, düzenli adet döngüsü düzensiz hale geldiğinde, tiroid sorunları, karaciğer fonksiyon sorunları, şeker hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, yumurtalık kistleri vb. Gibi çeşitli sorunlarla ilişkili olabilir.

Gün sayma ve döngüyü izleme yanında, aynı zamanda izlediğiniz şeyle de ilgilidir. Bu yalnızca takviminizdeki dairelerle ilgili tarihler değil; Dikkat etmeniz gereken başka faktörler de vardır:

Güne göre aşırı ağırlık – döneminiz daha zayıf veya ağır akışla başlar mı? Göze çarpıyor musun?
Dönem boyunca ruh halindeki değişiklikler – Özellikle belirgin ruh hali dalgalanmaları yaşıyorsanız, PMS sırasında ruh halinizi takip etmek yararlı olacaktır. Ani ruh hali değişiklikleri, menstrüasyonunuzun gelmek üzere olduğunu söyleyebilir
Enerji düzeyi, iştah ve diğer değişiklikler – iştah değişikliği, enerji seviyesi de döneminizin ne zaman geleceğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir