HPV Aşısı Kimin İhtiyacı Vardır

Çoğu servikal kanser, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsü (HPV) ile ilişkilidir. HPV aşısı ile yaygın aşılama, servikal kanserin dünyadaki etkisini azaltabilir. İşte HPV aşısı hakkında bilmeniz gereken şey.

HPV aşısı ne yapar?

Çeşitli HPV suşları cinsel ilişki yoluyla yayılır ve çoğu serviks kanseri ile ilişkilidir. Üç HPV aşı ABD’de Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayı alıyor – Cervarix sadece kızlar içindir, Gardasil ve Gardasil 9 da kızlar ve erkekler için kullanılabilir. Gardasil 9, rahim ağzı kanserine neden olabilecek daha fazla HPV suşuna karşı kız koruma sunmaktadır.

Her üç aşı bir kıza veya kadın bir virüse maruz bırakılmadan önce verilmesi durumunda çoğu servikal kanseri önleyebilir. Buna ek olarak, üç aşı da kadınlarda vajinal ve vulvar kanseri önleyebilir ve Gardasil ve Gardasil 9 kadınlarda ve erkeklerde genital siğilleri ve anal kanseri önleyebilir.

Teorik olarak, serviks kanseri ile ilişkili HPV türlerine karşı aşılanan çocuklar, muhtemelen bulaşmayı azaltarak kızların virüsten korunmasına yardımcı olabilir. Bazı HPV türleri de ağız ve boğazdaki kanserlerle bağlantılı olduğundan, HPV aşısı muhtemelen bu kanserlere karşı da koruma sağlar.

HPV aşısı kimler için ve ne zaman verilmelidir?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bazı çocuk ve gençler için rutin HPV aşısı önermektedir, ancak bazı kuruluşlar 9 veya 10 yaşında erken aşı yapmaya başlamalarını tavsiye etmektedir. Kız çocuklar ve erkekler aşı almadan önce aşı almaları için idealdir cinsel ilişki kurarlar ve HPV’ye maruz kalırlar çünkü bir kişi virüs bulaştırdığında aşı o kadar etkili olmayabilir veya hiç çalışmayabilir.

Araştırmalar, genç yaşında aşı almanın, cinsel aktivitenin daha erken başlangıcıyla bağlantılı olmadığını göstermiştir. Ayrıca, aşıya cevap, daha ileri yaşlarda olduğundan daha genç yaşlarda daha iyi olur.

Ekim 2016’da CDC, 9-14 yaşlarındaki gençlerin ve gençlerin, önerilen üç doz programından ziyade, en az altı ay arayla iki doz HPV aşısı almasını önermek için HPV aşısı programını güncelledi.

Daha sonra 15-26 yaşları arasında aşı serisine başlayacak gençler ve genç erişkinler, üç aşı dozunu almalıdır.

HPV aşısını kim almamalı?

HPV aşısı hamile kadınlar veya orta veya ağır hasta olan kişiler için önerilmez. Maya veya lateks için alerji de dahil olmak üzere ciddi alerjiniz varsa doktorunuza bildirin. Ayrıca, aşı herhangi bir bileşeni veya aşı önceki doz için hayatı tehdit eden alerjik reaksiyon varsa, aşı olmamalıdır.

Hâlihazırda cinsel yönden aktifseniz, HPV aşısı yarar sağlar mı?

Evet. Hâlihazırda HPV’ye sahip olsanız bile, henüz sahip olmadığınız diğer suşlardan sizi koruyabildiğinden, aşıdan yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, hiçbir aşı mevcut bir HPV enfeksiyonunu tedavi edemez. Aşılar sizi sadece maruz kalmadığınız belirli HPV suşlarından korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir