Eşcinsel Erkeklerin Cinsel Sağlık Sorunları

Bütün insanlar bazı sağlık riskleri ile karşı karşıya. Bununla birlikte, erkeklerle seks yapan eşcinsel erkekler ve erkekler bazı özel sağlık kaygılarına sahiptir.

Bireysel riskleriniz, cinsel yöneliminizin ve uygulamanın ötesinde (aile öyküsü ve yaş da dahil olmak üzere) birçok faktöre göre şekillendirilmesine rağmen, gay erkekler için ortak sağlık sorunlarını ve sağlıklı kalmak için atabileceğiniz adımları anlamak önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kendinizi koruyun

Erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler, AIDS’e neden olan virüs yanı sıra diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riski yüksektir.

Kendinizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumak için:

  • Prezervatif veya başka bir koruma kullanın. Özellikle anal seks sırasında, fakat aynı zamanda oral seks sırasında da, seks yaparken her zaman yeni bir prezervatif kullanın. Sadece su bazlı yağlayıcılar kullanın, yağlı jöle, vücut losyonu ya da yağları kullanın. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar lateks prezervatiflerini zayıflatabilir ve kırılmasına neden olabilir.
  • Tekeşli olun. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan kaçınmanın diğer bir güvenilir yolu, bulaşmamış bir eşle uzun süreli karşılıklı ve tekeşlilikli bir ilişki içinde kalmaktır.
  • İçtiğiniz alkol miktarını sınırlayın ve uyuşturucu kullanmayın. Eğer etkileniyorsanız cinsel risk alma olasılığınız daha yüksektir. Enjekte edilebilir ilaçları kullanmayı seçerseniz, iğneleri paylaşmayın.
  • Aşı olun. Aşılar sizi hepatit A ve hepatit B’den, cinsel temasla yayılabilen ciddi karaciğer enfeksiyonlarından koruyabilir. Bununla birlikte cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların hepsi aşılar tarafından engellenmez. Hepatit C, herhangi bir aşı kapsamına girmez ve karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve ölüm yol açabilir. İnsan papilloma virüsü (HPV) aşısı 26 yaşına kadar olan erkekler için geçerlidir. HPV erkeklerde cinsel ilişkide bulunan erkeklerde anal kanser ile bağlantılıdır.
  • Test edin ve eşinizi test ettirin. Siz ve eşinizin HIV veya diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalandığından emin değilseniz, korunmasız cinsiyetinizi kullanmayın. Test çok önemlidir çünkü birçok kişi enfekte olduklarını bilmemektedir ve bazıları sağlığı hakkında dürüst olmayabilir.
  • Maruz kalma öncesi profilaksi (PREP). PrEP, HIV bulaşmamış kişilerin HIV bulaşmasını önlemek için her gün bir hap alması için bir yoldur. Emtrisitabin-tenofovir kombinasyonunun (Truvada) kullanımı, yüksek risk altındaki kişilerde cinsel yolla bulaşan HIV enfeksiyonu riskini azaltabilir. Truvada ayrıca diğer ilaçlarla birlikte bir HIV tedavisi olarak da kullanılır.

    HIV enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için kullanıldığında, Truvada yalnızca, doktorunuzun HIV bulmadığından emin olması durumunda uygundur. Doktorunuz ayrıca hepatit B enfeksiyonu test etmelidir. Hepatit B hastanız varsa, doktorunuz Truvada’yı reçetelemeden önce böbrek fonksiyonlarını test etmelidir. İlaç ayrıca her gün reçete edildiği gibi alınmalıdır. Ve sadece cinsel ilişki her defasında kondom kullanımı gibi diğer önleme stratejileri ile birlikte kullanılmalıdır.

Depresyonun üstesinden gelmek

Eşcinseller ve erkeklerle seks yapan erkekler, depresyon ve kaygı riski yüksek olabilir.

Tedavi aramaya isteksizseniz, güvenilir bir arkadaşınıza veya sevdiklerinize güvenin. Duygularını paylaşmak, tedaviye başlamanın ilk adımı olabilir.

Vücut görüntüsü endişelerini belirtin

Eşcinsel erkekler vücut görüntüsü sorunları ve anoreksiya ve bulimia nervoza gibi yeme bozuklukları gibi normal meslektaşlarından daha fazla deneyimlidir.

Potansiyel bir açıklama, ince ve efemen gay erkeklerle veya kaslı vücutlu erkeklerin görüntüleriyle büyüdükçe, bazı gey ve biseksüel erkekler ağırlıkları aşırı derecede endişe ediyorlar.

Vücut görüntüsü endişeleri veya yeme bozukluğu ile uğraşıyorsanız, yardım alın. Tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla veya zihinsel sağlık sunucunuzla konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir