Doğal Testosteron Seviyesi Yükseltme

Sağlıklı bir yaşam tarzı seçimi yapmaktan ve ilaç yan etkilerini veya tedavi edilmemiş tıbbi koşulları ele almaktan başka, testosteron seviyenizi doğal olarak artırmak için yapabileceğiniz çok az şey var.

Testosteron seviyeleri erkekler arasında büyük farklılıklar gösterir. Bununla birlikte, genel olarak, yaşlı erkeklerin genç erkeklere kıyasla daha düşük testosteron düzeyi vardır. Testosteron seviyeleri, erişkinlik döneminde yavaş yavaş azalır – ortalama 30 yaşından sonra yılda yüzde 1’dir.

Düşük bir testosteron seviyesini teşhis etmenin veya testosteronun biyo yararlanımında bir azalmanın teşhis edilmesinin tek yolu kan testidir. Bazı erkekler belirti veya semptomları olmayan normal testosteron seviyesinin altındadır. Çoğu erkek için hiçbir tedaviye gerek yoktur. Ancak bazıları için çok düşük testosteron seviyeleri, kemiklerin zayıf ve kırılgan hale geldiği bir koşula yol açar (osteoporoz). Diğerleri için, düşük testosteron cinsel işlevlerde, uyku düzeninde, duygularda ve vücutta değişikliğe neden olabilir.

Bununla birlikte, bu belirtilerin ve belirtilerin bazıları, düşük yan etkileri, tiroid sorunları, depresyon ve aşırı alkol kullanımı da dahil olmak üzere, düşük testosteron dışındaki faktörlerden kaynaklanabilir. Testosteron düzeylerini etkileyebilecek obstrüktif uyku apnesi gibi durumlar da vardır. Bu koşullar belirlendikten ve tedavi altına alındığında, testosteron normal olarak normal bir seviyeye dönecektir.

Testosteron düzeyinin düşük olmasından kaynaklanabilecek belirtiler ve belirtiler görüyorsanız, doktorunuza danışın. Kendisi, olası tedavi seçeneklerini hissetme ve açıklamanın muhtemel nedenlerini değerlendirebilir. Buna ek olarak, bu adımlar yardımcı olabilir:

  • Doktorla dürüst ol. İlaç yan etkilerinden erektil disfonksiyona ve diğer cinsel konulardan belirtilere veya belirtilere neden olan veya bunlara katkıda bulunan herhangi bir sağlık sorununu belirlemek ve tedavi etmek için doktorunuzla birlikte çalışın.
  • Sağlıklı bir yaşam tarzı seçimi yapın. Sağlıklı bir diyetle beslenin ve günlük rutininizde fiziksel aktiviteyi ekleyin. Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, gücünüzü, enerjinizi ve yağsız kas kütlenizi korumanıza yardımcı olacaktır. Düzenli fiziksel aktivite ruh halinizi daha da geliştirebilir ve daha iyi uykuyu teşvik edebilir.
  • Kendini kaybedersen yardım ister. Erkeklerdeki bunalım her zaman mavilerin olduğu anlamına gelmez. Depresyon erkeklerin duygularını bastırmalarına ve daha agresif veya sinirli hale gelmesine neden olabilir. Erkekler alkol veya diğer maddeleri kötüye kullanarak kendi kendine ilaç vermeye çalışabilirler.
  • Bitkisel takviyeleri önlemek. Bitki takviyeleri yaşlanma ile ilişkili düşük testosteron için güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Bazı takviyeleri tehlikeli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir