Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır. Bel soğukluğuna neden olan Gonore kahve çekirdeğine benzer bir bakteridir. Gonore sadece bel soğukluğuna etken madde olmakla kalmaz, faranjit gibi hastalıklara da neden olur. Oral seks yapan kişilerde Gonore etken maddesi çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu belirtilerle ortaya çıkmayan bir hastalıktır. Asemptomatik seyreden bel soğukluğu hastalığı genel olarak kendini cinsel ilişkiden 4-6 gün sonra göstermektedir.
Gonore etken maddesinin belirtileri görülmeye başlandıysa hastanın şikayetleri 1 ile 30 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Bel soğukluğu belirtileri aşağıda listelenmiştir:

  • Kadın veya erkeğin cinsel organından kıvamlı ve sarımtırak renkli sıvı akıntı gelmesi
  • Pelvik iltihabı
  • Adet düzensizliği
  • İdrar esnasında ortaya çıkan yanma, acı ve ağrı hissiyatı
  • Sık sık idrara çıkma isteği
  • Boğaz ağrısı

Bel Soğukluğu Tanısı ve Tedavisi

Bel soğukluğu irinli akıntı, idrarda yanma, sızlama hissi ve kasık ağrısı gibi belirtilerle doktora başvuran hastalara uygulanan muayene ve kültür antibiogram testleriyle tespit edilebilmektedir.
Bel soğukluğu tedavisi için antibiyotik verilmektedir. Antibiyotik tedavisi ile kolayca geçebilen bel soğukluğu rahatsızlığı penisilin grubunda yer alan antibiyotiklere karşı son derece dirençlidir.
Bel soğukluğu tedavisinde tetrasiklin, seftriakson ve makrolid grubunda bulunan antibiyotikler önerilmektedir. Bel soğukluğu hastalığı cinsel yolla bulaşabilen bir hastalıktır. Bu nedenle hastalara cinsel yolla bulaşan hastalık taraması yapılmalıdır.
Bel soğukluğu olan kişiler çoğunlukla Chlamydia mikrobunu da taşımaktadır.  Erken teşhis ve tedavi yöntemleri sayesinde bel soğukluğu rahatsızlığında hızlı bir şekilde iyileşme sağlanabilmektedir.

Bel Soğukluğu Kısırlığa Neden Olur Mu?

Bel soğukluğunun etken maddesi olan Gonore’nin tedavi edilmemesi halinde hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlık sorunu ortaya çıkabilmektedir.
Gonore etken maddesinin tedavi edilememesi nedeniyle kadınlarda idrar kanalı ve fallop tüpleri geri dönüşümü olmayacak bir şekilde zarar görmektedir.
Bu durum ise kadınlarda kısırlığa yol açmakta ve bel soğukluğu nedeniyle kadınlar bebek sahibi olamamaktadır. Kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalmamak adına kadın ve erkekler bel soğukluğu rahatsızlığını ihmal etmemeli ve tedaviye hemen başlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir